Asociaţia CineCultura demareză în România un proiect european de educaţie cinematografică pentru elevi

„Acţiune! Cercetare: o nouă metodologie europeană pentru cultură cinematografică” (AREM) este un proiect european ce îşi propune realizarea unei metodologii şi găsirea unor instrumente comune prin care cultura cinematografică, ca tip de educaţie non-formală, să poată fi implementată în şcolile din ţările europene, în ciclul gimnazial. În proiect sunt implicate asociaţii din Italia, Croaţia, Slovenia şi România.

Proiectul, care se adresează elevilor cu vârsta între 10 şi 14 ani, are ca punct de plecare conceptul de Film Literacy care defineşte un program de educaţie şi cultură cinematografică ce îi ajută pe copii să înţeleagă faptul că filmul şi transformarea textului în imagini au un sens; totodată, îi încurajează pe copii să vizioneze filme, dar îi şi inspiră să creeze propriile filme.

Caravana filmului românesc – Cartea şi filmul Proiecţii de filme gratuite pentru liceeni, în cadrul săptămânii „Şcoala altfel. Să ştii mai multe, să fii mai bun” 2014

Caravana filmului românesc – Cartea şi filmul este un proiect educaţional, care se adresează elevilor de gimnaziu şi liceenilor. În cadrul proiectului, vor fi prezentate producţii cinematografice clasice, ale căror scenarii au ca sursă de inspiraţie romane celebre româneşti, nuvele şi povestiri din programa şcolară sau din bibliografia opţională a elevilor –  filme care, de altfel, au marcat şi bucurat copilăria multor generaţii, ce au crescut şi s-au maturizat având alături personaje din aceste filme celebre.

Prin acest proiect dorim să subliniem legătura dintre arta cinematografică şi literatură încercând ca, şi prin intermediul filmului, să le trezim elevilor pasiunea pentru lectură.